תפריט נגישות

סמל ישראל שוכמן ז"ל

ישראל שוכמן
בן 20 בנפלו
בן רבקה ומרדכי
נולד בפתח תקוה
בה' בניסן תש"ט, 4/4/1949
שרת בחטיבת הצנחנים
יחידה: גד' 202
התגייס ב-מאי 1967
נפל בקרב
בח' בכסלו תש"ל, 18/11/1969
במלחמת ההתשה
מקום נפילה: בקעת הירדן
באזור בקעת הירדן
מקום קבורה: תל אביב - קרית שאול
אזור: 1, חלקה: 2, שורה: 7, קבר: 21.

קורות חיים

ישראל בן מרדכי ורבקה, נולד בפתח-תקוה ביום ה' בניסן תש"ט (4.4.1949). למד בבית הספר היסודי "נוה כיבוש" ובבית הספר התיכון המקצועי "עמל".

ישראל היה בחור עליז ומקובל על חבריו ובכל חברה היה הרוח החיה. תמיד שמר על חוש הומור טוב ועודד את חבריו.

ישראל גוייס לצה"ל במאי 1967 והצטרף לחיל הצנחנים. הוא הצטיין כחייל טוב וכלוחם אמיץ, שידע גם לדאוג למשפחתו הרחוקה ולחברתו. אור ליום ח' בכסלו תש"ל (18.11.1969) נפל בקרב בבקעת הירדן. הובא למנוחת עולמים בבית העלמין הצבאי בקרית שאול. לאחר נפלו הועלה לדרגת סמל.

בן 20 בנפלו.

אחיו ספד לו על קברו וסיפר כי שאל את ישראל למה התנדב דוקא לצנחנים וישראל ענה לו: "אם כולם אמרו כך לא נוכל להגן על מדינתו". האח הוסיף ואמר כי אמנם בתחילה היו חייו של ישראל בצבא קשים, אך רוחו לא נפלה והוא המשיך באימונים במסירות והיה מופת לחבריו.

מפקד היחידה שלח מכתב תנחומים למשפחתו ובו כתב לאמור: "כאשר ירדנו לבקעה נכנס למוצב של חיילים צעירים ממנו ואז גילינו בו תכונות חדשות. הוא הפך להיות "אבא" של המוצב. הוא לימד את החיילים להשתמש בכלי הנשק השונים וקבע להם תורנויות. הוא הרגיע אותם ופקד עליהם בתקריות. פעיל היה בחודש האחרון בחייו ונראה לי שהיה גם מרוצה מאוד ומאושר. צר לנו על נפילתו של ישראל, כי אבד לנו סמל אמיץ ומסור וחבר טוב ונאמן. אולם אנו מקווים שכולנו שותפים לאמונה שישראל לא נפל לשווא".

בניית אתרים: