תפריט נגישות

סמל דוד הר ציון ז"ל

דוד הר ציון
בן 22 בנפלו
בן טובה ובאבא
נולד בפרס - טהרן
באב תש"ז, 7/1947
שרת בחיל החימוש
יחידה: אוגדה 319
התגייס ב-אוגוסט 1965
נפל בעת מילוי תפקידו
בי"ג בתשרי תש"ל, 25/9/1969
במלחמת ההתשה
מקום נפילה: גשר אדם
באזור בקעת הירדן
מקום קבורה: תל אביב - קרית שאול

קורות חיים

דוד בן באבא וטובה, נולד באב תש"ז (יולי 1974) בטהרן, שבפרס. משפחתו עלתה לארץ בשנת 1951. ימי ילדותו לא היו קלים ביותר. בעמל רב הצליחו ההורים לתת לבנם חינוך טוב ואף הכשרה מקצועית, ויחד עם לימודיו הסדירים גידלוהו לאהבת ישראל ולמילוי חובותיו הלאומיות והאזרחיות. דוד למד בבית הספר היסודי על שם אלקלעי שבכפר שלם ובבית הספר התיכון המקצועי העירוני א' "שבח" בתל אביב. במועדון שבכפר שלם היה חניך הגדנ"ע והיה פעיל בו והשתתף בטיולים, במחנה עבודה ובשאר הפעילויות של חברי המועדון.

דוד גוייס לצה"ל באוגוסט 1965 והוצב לחיל החימוש כחשמלאי רכב. חודשים אחדים עבד בסדנאות צה"ל, אולם לא מצא את מקומו בחיל זה והתנדב ליחידה קרבית. לאחר שסיים קורסים מסויימים הוענקה לו דרגת סמל. הוא עבר קורס צניחה, השתתף במלחמת ששת הימים וסיים את שירותו הסדיר ביחידת צנחנים. לאחר שחרורו מן הצבא התחיל דוד לעבוד על טרקטור, כי רצה להתבסס מבחינה חומרית ולסייע להוריו ולביתו. באותם ימים היה ביקוש גדול לטרקטוריסטים וזו הייתה הזדמנות למצוא מקום עבודה שקט ונוח.

אבל לאופיו התוסס של דוד, שהיה סמל בסיירת וצנחן, לא התאים מקום עבודה זה ולא הלם את תודעה הבטחונית שלו. דוד "האזרח" לא ידע מנוח בעיר. הוא ירד לבקעת הירדן והוריד עמו גם את הטרקטור שלו, כדי להמשיך במילוי חובתו לעמו ולמדינתו בביצור המעוזים ובחיזוקם. ביום י"ג בתשרי תש"ל (25.9.1969) נפל בעת הפגזת אויב. הובא למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בקרית שאול.

זכרו הועלה בעלון תלמידי בית הספר התיכון העירוני המקצועי א' "שבח"; דפים לזכרו נכתבו על ידי משפחתו; כ-400 ספרים הופצו להנצחת שמו; ספר תורה על שמו הוכנס לבית הכנסת של עולי פרס "שושן הבירה" בנוה שלם בתל אביב.

בניית אתרים: